fbpx
Exchange program 2020

Exchange program 2020

Výměnný program je stanovami určen jako hlavní činnost IAESTE České republiky. Tato činnost je vykonávána na základě udělené akreditace MŠMT, která opravňuje IAESTE zajišťovat a koordinovat odborné praxe zahraničních studentů v českých firmách a zároveň zajišťovat, prostřednictvím zahraničních poboček IAESTE ve více jak 80 dalších zemích světa, výměnný program pro české studenty v zahraničních firmách. Tento mezinárodní twinning funguje už více jak 70 let. 

Naše hlavní činnost je popsána ve stanovách, kde najdete jejich celé znění. Pro naše účely je důležitý bod a) zajistit studijní pobyty a odborné praxe studentům a mladým absolventům vysokých škol. Seznamte se s naším posláním a našimi zkušenostmi prostřednictvím krátkého videa:

Pomozte zahraničním studentům získávat cenné zkušenosti a odborné dovednosti prostřednictvím praxe právě u vaší firmy. A co tím můžete získat?

  • Stážisté hledají profesní rozvoj a zkušenost a jsou velmi motivovaní.
  • Získáte možnost realizovat projekty nad rámec časových možností.
  • Stážista přinese do kolektivu kulturní obohacení a vaši zaměstnanci si procvičí angličtinu, nebo jiný, libovolný jazyk. Stážista může hovořit světovým, ale také rodným jazykem.
  • Délku i datum stáže definujete vy podle toho, co se vám ve firmě nejvíce hodí.
  • Služby IAESTE jsou zdarma, platíte jen pobytové náklady stážisty. Díky akreditaci MŠMT navíc nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění.

Navíc, stážisté mohou pro vaši firmu pracovat i nadále, ve svojí domovské zemi, kterou výborně znají. Mohou vám pomoci otevřít cesty k novým technologiím, trhům, ale také kultuře, kterou sami reprezentují. IAESTE na oplátku bude moci stejný počet českých studentů vyslat na zkušenou do zahraničí. Modře vyznačené země na mapě mají pobočku IAESTE a dokáží zprostředkovat příjezd praktikanta.

Právní stránka organizace stáží IAESTE

Vztahy mezi jednotlivými zúčastněnými stranami jsou upraveny různými dokumenty. Vztah mezi přijímající firmou a IAESTE ČR upravuje Smlouva o zabezpečení odborné stáže. K této smlouvě se přikládá příloha, takzvaná O-forma, která obsahuje přesné specifikace a požadavky firmy na praxi a praktikanta. Smlouva je vždy spojena s identifikačním číslem stáže, které najdeme právě na O-formě. Je možné uzavřít jednu Smlouvu o zabezpečení odborné stáže a k ní uzavřít několik o-forem, jejich identifikační čísla však musí být ve smlouvě vždy výslovně uvedeny. Platí pravidlo, že jedna O-forma vždy reprezentuje jednu stáž k umístění jednoho studenta. Firma platí IAESTE fakturu s nulovým DPH za zajištění stáže, fakturovaná částka ale nemá charakter mzdy, nejedná se o mzdu, a firma si tedy nemůže tento výdaj zaúčtovat jako mzdu.

Pokud firma na základě dialogu vybere zájemce o nabízenou praxi, proběhne takzvaná akceptace studenta na odbornou praxi ze strany IAESTE. Tento vztah mezi studentem a IAESTE je založen na akceptačních dokumentech N5a. Formulář N5b mimo jiné pojednává i o tom, že student akceptuje praxe definovanou podle O-formu a má pojištění.

Posledním krokem je uzavření Smlouvy o výkonu stáže, kde si student a poskytovatel praxe ujasní podmínky výkonu praxe. Klíčové pro výkon praxe je, že daná smlouva nezakládá na pracovně-právní poměr. Podle akreditace MŠMT IAESTE ČR zabezpečuje studijní pobyty, ne zaměstnání podle občanského zákoníku (mzda, dovolená, charakter práce atd.) Jedná se o klíčovou věc, která je výslovně uvedena ve Smlouvě o zabezpečení odborné stáže.

Náhrady na pobyt a životní náklady (vyplacená částka studentovi ze strany IAESTE), nejsou výplatou za výkon praxe. Z pohledu IAESTE je jedná o částku, která slouží výhradně k pokrytí životních nákladů během trvání praxe.

Jak získat stážistu?

Je to jednoduché. Stačí vyplnit náš formulář, ve kterém si sami definujete, jaké znalosti, jazykovou připravenost a zkušenosti by student měl mít. S ničím dalším si nemusíte dělat starosti! IAESTE zprocesuje výběr nejlepšího kandidáta a zorganizuje jeho příjezd až do vaší firmy a dále:

  • Zajistí ubytování stážisty
  • Pomůže se získáním víz a příslušných povolení
  • Stážistu vyzvedne, ubytuje a uvede do vaší firmy
  • Pomůže s veškerou administrací
  • Organizuje kulturní program a doprovodné akce

Máte zájem o spolupráci? Napište nám: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo volejte na telefon: +420 77 44 33 007

Budeme se těšit na spolupráci!

Martin Mikeska

president IAESTE UTB Zlín

 

Facebook Twitter Google+ Pinterest
×

Log in